Yurt içi piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararları takip edilecek.

NEW YORK BORSASINDA REKORLAR KIRILIRDI

ABD’de harikulâde güvenlik önlemleriyle meselesiz gerçekleştirilen yeni Lider Joe Biden’ın yemin merasiminin akabinde dünya borsalarında olumlu bir seyir izlendi. New York borsasında rekorlar kırılırken, dolar endeksi 90,0-90,5 dar bandında sakin bir seyir izledi.

PİYASADA TEŞVİK PAKETİ BEKLENTİLERİ ARTTI

Analistler, evvelki gün Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen ve dün de Biden’ın açıklamaları ile piyasalardaki teşvik paketi beklentilerinin arttığını belirterek, açıklanan 4. çeyrek şirket finansal sonuçlarının da hisse piyasalarının yükselişi desteklediğini kaydetti.

Avrupa tarafında, dün açıklanan bilgilere nazaran enflasyon aralıkta yüzde eksi 0,3 düzeyinde kalırken, milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in değerlendirmesine rağmen hisse piyasalarında alıcılı bir seyir izlendi. Moody’s’ten yapılan açıklamada, salgın nedeniyle Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin mevcut düşük faiz ortamında daha yavaş ve uzun vadeli olabileceği belirtildi.

Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,77, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,53 paha kazandı.

Bugün ECB’nin faiz kararı ve sonrasında ECB Lideri Christine Lagarde’ın konuşmasının takip edileceğini tabir eden analistler, ECB’nin faizlerde değişiklik yapmasının beklenmediğini söyledi.

ASYA BORSALARI YÜKSELİŞTE

ABD ve Avrupa piyasalarındaki müspet seyir Asya borsaları ile yeni güne de taşındı. Japonya’da açıklanan ihracat verisinin aralıkta yıllık yüzde 2 ile beklentilerin altında artış kaydetmesine rağmen kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,4 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,1 yükseldi. Öte yandan yılın birinci para siyaseti toplantısını gerçekleştiren Japonya Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda yüzde eksi 0,1 olan siyaset faizinde değişikliğe gitmedi.

İSTANBUL BORSASI OLUMLU SEYREDİYOR

Yurt içinde, dün Hazine’nin yurt dışında gerçekleştirdiği yılın birinci tahvil ihracına gelen yüksek talebin akabinde BIST 100 endeksi yüzde 0,28 paha kazanarak, 1.569,35 puanla tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Dün 7,3875’e kadar gerileyen ve günü bir evvelki kapanışa nazaran yüzde 0,6 azalışla 7,4185’ten tamamlayan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,4180 düzeyinde süreç görüyor.

Bugün yurt içinde TCMB’nin Para Siyaseti Heyeti toplantısı ve tüketici inanç endeksi, yurt dışında ise ECB’nin faiz kararı ve ABD’de açıklanacak bilgilerin takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.570 ve 1.590 düzeylerinin direnç, 1.540’ın dayanak pozisyonunda olduğunu bildirdi.

PİYASALARDA BUGÜN TAKİP EDİLECEK DATALAR ŞÖYLE:

10.00 Türkiye, ocak ayı tüketici inanç endeksi

14.00 Türkiye, TCMB faiz kararı

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.45 Euro Bölgesi, ECB faiz kararı

16.30 ABD, haftalık işsizlik müracaatları

16.30 ABD, aralık ayı inşaat müsaadeleri ve konut başlangıçları

16.30 ABD, ocak ayı Philadelphia Fed imalat endeksi

Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir