14 Şubat Sevgililer Günü nedir? 14 Şubat Sevgililer Günü nasıl, ne vakit ortaya çıktı?

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

14 Şubat Sevgililer Günü geldi çattı. Dünyanın pek çok yerinde 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanıyor.

Bu yıl, Koronavirüs tedbirleri nedeniyle pek çok çift, Sevgililer Günü’nü birbirinden farklı kutlayacak. Bu nedenle buruk geçecek olan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün nereden ve nasıl ortaya çıktığı merak ediliyor.

Pekala, 14 Şubat Sevgililer Günü nedir? 14 Şubat Sevgililer Günü nasıl, ne vakit ortaya çıktı?

İşte, tüm merak edilenler…

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanmakta olup Valentine ismindeki bir din adamının ismine ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kimi toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinmektedir.

Valentine sözü, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi yahut sevgili manalarında da kullanılmaktadır.

Günümüzde, birtakım toplumlarda sevgililerin birbirine armağanlar aldığı ve kartlar gönderdiği özel bir gün olarak kutlanmaya devam etmektedir.


SEVGİLİLER GÜNÜ NE VAKİTTEN BERİ KUTLANIYOR?

Şubat ayı ortasının aşk ile ilgisi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının ortasında kalan vakit Gamelyon ayı olarak isimlendirilmişti ve Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat’ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazılı kura çekerek bayram boyunca ‘çift’ olma alışkanlığı vardı. 469’da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak yalnızca kura çekilişine müsaade verdi. Lakin artık kuralarda kızların değil sevgililerin isimlerini yazılıydı.

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi’ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir: Romantik aşk ile Valentine ortasındaki irtibat tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere nazaran yalnızca bir efsanedir.

Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. 1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Romantik aşk ile Valentine ortasındaki temas birinci olarak 14. yüzyıla ilişkin kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules isimli kitaba nazaran, Fransa’da ve İngiltere’da 14 Şubat klâsik olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden ötürü sevgililer birbirlerine hoş kelamlar yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

Hristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk ortasındaki bağlantıyı anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir: Valentine, öldürüleceği günden bir gün evvel gardiyanın kız kardeşine “Valentine’ninden” imzalı bir aşk notu vermişti. Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu periyotlarda gizlice evlenmelerine yardım etmişti.


Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir