Kardelenleri koparmanın cezası: 80 bin lira

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Baharın simgesi kardelenler Bursa’da çiçek açtı. Fotoğrafçılar Ulusal Parklar yerine yaylalarda fotoğraf çekmeye başladı.

KARDELENLER EKSİ 10 DERECEDE YÜZLERİNİ GÖSTERDİ

Bu sene karın geç düştüğü Bursa’da kardelenler eksi 10 dereceye karşın yüzlerini gösterdi. Etraf Kanunu ile korunan kardelen çiçeğine ziyan vermenin cezası 73 bin liradan bu yıl 80 bin liraya çıkarıldı.

Gemlik ilçesine bağlı Narlı Mahallesi kırsalındaki Delmece Yaylasında ilkbaharın muştusu sayılan kardelenler çiçek açtı. Bu sene geç gelen kara karşın açan kardelenlerin kar içerisindeki en hoş anlarını Bursalı fotoğraf sanatkarları görüntüleyebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Bursalı ünlü tabiat fotoğrafçıları Orhan Turhan, Selçuk Vural ve Adem Deymen eksi 12 derece soğuğa karşın kardelen çiçeklerini fotoğraflamayı başardı.

KARDELENLER -10 DERECEDE AÇTI

FOTOĞRAFÇILAR İÇİN BU BİR GELENEK

Kardelenlerin fotoğrafını çekmenin kendileri için son derece keyifli bir gelenek haline geldiğini belirten Orhan Turhan “Kardelen çiçeği zemheri soğuklarının gitmesi ve toprağın alttan ısınması ile çıkmaya başlar. Bu sene kış geç geldi ancak buna karşın çiçekler açmaya başladı. Eksi 12 dereye varan bir soğuk var çok sıkıntı koşullarda çalışıyoruz. Fakat üşüdüğümüze değiyor.” dedi.

KOPARMANIN CEZASI 80 BİN LİRAYA ÇIKTI

Endemik bir bitki olan kardelenler Etraf Kanunu ile korunuyor. Ulusal Park içinde doğal bitki örtüsünü tahrip eden, endemik bir bitki olan kardelenlere ziyan vermenin cezası geçen yıl 73 bin 747 lirayken bu yıl 80 bin 465 liraya yükseldi.

Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar yetkilileri, kardelenlere ziyan verildiğinin tespit edilmesi halinde bu cezayı kesiyor.

SOĞANLARINDAN KOPARANLARIN CEZASI İSE MEVCUT CEZANIN 3 KATI

Kardelenleri koparan ve ticari maksatla ziyan verip soğanlarından kökleyenlere ise mevcut cezanın 3 katı uygulanıyor.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir