Japonya’daki 7.3 büyüklüğündeki zelzelede 124 kişi yaralandı

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Dün Japonya’yı vuran 7.3 büyüklüğündeki sarsıntının bilançosu netleşmeye başladı.

Merkez üssü Fukushima eyaleti olan ve lokal saatle 23.07’de meydana gelen zelzele nedeniyle birçok Fukushima ve Miyagi eyaletlerinde olmak üzere 124 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kimi bölgelerde küçük çaplı yangınlara da neden olan sarsıntının akabinde 900 bin haneyi etkileyen elektrik kesintisi yaşanırken, Fukushima eyaletinde kesinti yaşanan konutların büyük bir çoğunluğunda sabah saatleri itibariyle tekrar elektrik sağlandığı açıklandı.

Öte yandan, Fukushima’da kurulan 64 tahliye merkezine 200 kişinin sığındığı öğrenildi. Thoku ve Yamagata süratli tren çizgilerindeki kimi seferler de süreksiz olarak askıya alındı.

CAN KAYBI YAŞANMADI

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada hükümetin çok sayıda yaralanma olayına dair bilgi aldığını, can kaybının ise yaşanmadığını söyledi.

Tsunami riskinin oluşmadığını kaydeden Suga, nükleer santrallerin işleyişine dair rastgele bir sorunun rapor edilmediğini tabir etti. Joban Otoyolu’nda meydana gelen heyelan ve farklı bölgelerdeki su kesintileri hakkında bilgilendirildiklerini belirten Suga, Fukushima ve Miyagi’de çıkan yangınların ise söndürüldüğü bilgisini paylaştı.

Suga, felaketle başa çıkmak için gereken her türlü adımın atılması talimatı verdiğini kelamlarına ekledi.

ÖNEMLİ HASAR YOK

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi ise bu sabah itibariyle önemli bir hasarın doğrulanmadığını açıkladı.

Hükümetin bilgi toplamak üzere ilgili bakanlık ve kurumlarla uyumu sürdürdüğünü aktaran Kishi, afet yardım misyonu kapsamında Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) takviyesinin istenmesi halinde bakanlığın derhal harekete geçmeye hazır olduğunu söz etti.

2011 SARSINTISININ ARTÇISI OLABİLİR

Merkez üssü Fukushima olan dünkü sarsıntı akıllara daha evvel birebir bölgede nükleer faciaya neden olan 9 büyüklüğündeki Thoku zelzelesini getirirken, Japonya Meteoroloji Ajansı son sarsıntının 2011’de bölgeyi vuran büyük zelzelenin artçı şoku olabileceğini açıkladı.

Uzmanlar, önümüzdeki bir haftalık süreç içerisinde 6 ve üzeri şiddette sarsıntıların yaşanabileceği konusunda uyardı.

BİRÇOK EYALETTE HİSSEDİLDİ

Japonya’da dün gece lokal saatle 23.07’de 7.3 büyüklüğünde sarsıntı meydana gelmiş, sarsıntının merkez üssünün Fukushima eyaleti olduğu açıklanmıştı.

Yerin 55 kilometre derinliğinde meydana geldiği bildirilen zelzelenin, ülkenin 7 evreli derecelendirme ölçeğinde 6. seviyeyi söz ettiği kaydedilmişti.

Fukushima’nın yanı sıra Miyagi, Tochigi, İwate ve Yamagata eyaletlerinde de hissedilen sarsıntı, Tokyo ve etraf eyaletlerinde de kısa vadeli paniğe neden olmuş, birçok mesken ve işyerlerinde maddi hasar meydana gelmişti.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir