Global piyasaların gözü ABD teşvik paketinde

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Koronavirüs salgınında olay ve mevt sayılarındaki artış piyasalar üzerinde baskıya neden olsa da teşvik paketlerine ait beklentiler ve aşılama çalışmaları, borsalar için olumlu tesiri sürüyor.

Salgında dünya genelinde hadise sayısı 92 milyonu aşarken, vefat sayısı 2 milyon hududuna dayandı. ABD ve İngiltere’de günlük mevt sayılarının en yüksek düzeye çıkması ise aşılama çalışmalarına rağmen önlemlerin sıkılaştırılabileceği telaşlarını artırdı.

İTALYA’DAKİ SİYASİ KRİZ GÜNDEMDE

Avrupa tarafında, İtalya’daki siyasi kriz tekrar gündemin odağına yerleşti. İtalya’da, 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Özgürler ve Eşitler (LeU) ile Italia Viva’nın (Iv) oluşturduğu koalisyon hükümetinde, Iv’li 2 bakan ve bir bakan yardımcısı hükümetten çekildiklerini açıkladı.

Koronavirüs salgını ve ekonomik tesirleriyle güç günler geçiren İtalya’da, hükümette yaşanan krizin akabinde mevzuyla ilgili gelişmeler ve İngiltere ile AB ortasındaki görüşmeler takip edilecek.

İtalya’daki istifalar öncesinde kapanan borsalarda dün İngiltere hariç müspet bir seyir izlendi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,11, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,21 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,43 yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 geriledi.

ASYA BORSALARI KARIŞIK

Bugün Çin’de açıklanan dış ticaret bilgilerinin beklentilerin üzerinde artış kaydetmesine karşın kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,33 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 bedel kaybederken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,9 yükseldi.

BORSA İSTANBUL REKOR DÜZEYDE KAPANIŞ YAPTI

Yurt içinde, dün açıklanan sanayi üretim bilgilerinin beklentileri aşması ile borsa rekorlara devam etti. Dün yüzde 0,63 artışla günü 1.559,28 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştiren BIST 100 endeksi, 1.567,88 puanla da rekor seviyeyi gördü.

100 endeksinde 1.580 puanın direnç, 1.500 düzeyinin ise dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir