Polonya’dan AB’ye mektup: Aşı tedarikinde önemli sorular var

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Koronavirüs salgınına karşı aşıların bulunmasıyla birlikte, aşı temininde de adaletsizlikler yaşanmaya başladı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, koronavirüs aşısı tedariki sürecinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle Avrupa Birliği (AB) kurumlarının yöneticilerine mektup yazdı.

AŞILAR BELİRLENEN MÜDDETTE ULAŞMADI

Morawiecki, AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ve AB Kurulu Lideri Charles Michel’e gönderdiği mektupta, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Hasret Türeci tarafından kurulan Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in ürettiği aşıların AB üyesi ülkelere belirlenen müddette ulaşmamasının nedenlerinin bir an evvel açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

AB’nin aşı tedariki konusunda çabaladığını ancak aşı üretiminin ve tedarikinin hala çeşitli sıkıntılarla karşılaştığını belirten Morawiecki, ülkesinin, AB’nin aşı tedariki programı kapsamında mart sonuna kadar BioNTech-Pfizer ve Moderna tarafından üretilen aşılardan 6 milyon doz beklediğini lakin geçen hafta Pfizer firmasının mutabakata uyamayacağını açıkladığını ve bunun ise Polonya’nın aşı programını önemli bir halde etkileyeceğini vurguladı.

“AB DAYANIŞMASINDA ÖNEMLİ SORULAR..”

AB Komitesine, BioNTech-Pfizer ile aşı tedariki konusunu bir an evvel görüşmesi daveti yapan Morawiecki, Almanya’nın AB’den bağımsız olarak aşı temini konusunda çeşitli mutabakatlar yapmasının, “AB dayanışması ve iş birliği konusunda önemli sorular ortaya çıkardığını” tabir etti.

ADİLANE DAĞITIM VURGUSU

Aşı konusunda AB’nin ortak adım atması ve aşının AB vatandaşlarına adilane, tesirli ve programlı bir halde ulaştırılması gerektiğine dikkati çeken Morawiecki, mevzunun yarın AB başkanlarının görüntü konferans üzerinden yapacakları toplantıda ele alınması gerektiğini söyledi.

Nüfusu yaklaşık 38 milyon olan Polonya’da bugüne kadar 541 bin 299 şahsa aşı uygulandı.

BioNTech-Pfizer 16 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Kovid-19 aşısı üretimini artırmak için imalat operasyonlarını tekrar ölçeklendireceğini ve bu durumun Avrupa’ya yapılan tedariki süreksiz olarak azaltacağını bildirmişti.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir