Dünya önderlerinden Joe Biden’a tebrik iletisi

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD Lideri Joe Biden için dünya başkanlarından peş peşe iletiler gönderildi.

Başkanlar, koronavirüs salgını, iklim değişikliği üzere bahislerde Biden idaresiyle birlikte çalışma isteklerini lisana getirdi.

“AVRUPA YENİ BİR BAŞLANGICA HAZIR”

Avrupa Komitesi Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Dört uzun yılın akabinde Avrupa’nın Beyaz Saray’da bir dostu var.” dedi.

Leyen, ABD’de bu anı uzun vakittir beklediklerini lisana getirerek, “Avrupa, en eski ve en emniyetli ortağımızla yeni bir başlangıca hazır.” diye konuştu.

“BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD ile yakın bağlara sahip olduklarını belirtti. Trudeau, “Ülkelerimizi daha inançlı, daha müreffeh ve daha dirençli hale getirmek için Biden ile çalışacağız.” sözünü kullandı.

İSRAİL’İN BIDEN İLETİSİ

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD’nin yeni lideriyle uygun bağlantılara sahip olacağı konusunda optimist olduğunu söyledi.

“Tropiklerin Trump’ı” olarak anılan Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro, Brezilya ile ABD ortasındaki bağların “uzun, sağlam ve büyük kıymetlere dayalı” olduğunu lisana getirdi.

ABD Lideri Biden ile birlikte ABD-İsrail alakalarını güçlendirmeyi dört gözle beklediğini tabir eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Tel Aviv ve Arap dünyası ortasında barış gayretlerini genişletmeye ve İran’a karşı ortak mücadeleye” işaret etti.

Ayrıyeten bir açıklama yapan Netanyahu, Trump’a “İsrail için yaptığı tüm şahane işler” konusunda teşekkür etti.

İRAN: NÜKLEER MUAHEDEDE TOP ABD’DE

İran Cumhurbaşkanı Hasan Manevî, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılışıyla “zorbalık periyodunun sona erdiğini” tabir etti.

Trump’ın çekildiği nükleer mutabakata değinen Manevî, “Top Washington’da” dedi.

ÇİN: DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Biden’ı tebrik eden başka önderler oldu.

Çin’in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai, “Çin-ABD alakalarının sağlam ve istikrarlı bir halde gelişmesini teşvik etmek için yeni idareyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” diye konuştu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir